Dansk Kanarie

- stedet hvor kanarieopdrættere samles

Region SK's årlige udstilling

 

***

Resultatliste 2017 klik hér

TILLTYKKE TIL VINDERNE:

Udstillingens bedste Farve-kanarie: nr. 6 Satinet Hvid - Erik Nielsen

Udstillingens Bedste Figur-kanarie: nr. 90 Norwich - Steen Dickov Hansen

Udstillingens Bedste Figurstamme: nr. 48-48c Border - Allan Stig Johansen

Plakat 

Region SK Udstilling 2017 bliver sammen med Helsingør Fugleforening i uge 42

Tilmelding senest d.15.oktober klik HER for tilmelding

kr. 20.00 kr pr. fugl

 

BURNUMRE UDLEVERES PÅ UDSTILLINGEN!!! (Vi sparer frimærkerne)

Medbring selv hvide pumpeglas

Bunden i buret skal være dækket med frø, eller hvidt sand og frø i en frø-skål / indbygget trug.

Indlevering d.18-10-2017 mellem kl. 18.-19

 

Præmiering:

Kanarierne dyster om en vinderplads i hver serie, som yderligere kan være opdelt i rimet / intensive & Flerårige, dér hvor det giver mening.

Der gives Del-point på burkortene

Alle kanarier, enkel- som flerårige og stammer indgår i bedømmelsen på lige fod som enkeltfugle.

Alle Serie-vindere modtager en Rosette, med påskriften: Storkøbenhavns Kanarievenner 2017, samt et vindercertifikat i flot ramme

Skuets bedste Farve Kanarie modtager SK’s VANDREPOKAL!!

Skuets bedste Figur Kanarie modtager SK’s VANDREPOKAL!!

Bedste Farve og Figur modtager endvidere en STOR flot special-Rosette

Bedste Stamme modtager en Rosette, samt et vindercertifikat

Vindercertifikater og diverse præmier uddeles på SK’s medlemsmøde på Betania hjemmet første mandag i november (Præmieoverrækkelse) fulgt af højlydte klapsalver og rosende ord!!



KLIK HÈR FOR PDF VERSION (PRINT-VERSION)

 

 

SK KATALOG 2016
KANARIER

Velkommen til SK's (Storkøbenhavn/Ballerup-Kanarievenner) årlige Udstilling.
SK er en region under DKK (Dansk Kanarie-opdrætter Klub stiftet i 1948)
Udstilling af kanarier er på dette tidspunkt af året, lidt for tidligt, da fjerdragterne endnu ikke er fuldt udvokset hos de fleste!

Dette har stor betydning - da mange kanarie-racer bedømmes på fjerdragt, farve, krøl & form.
Kanarierne bedømmes efter et pointsystem følgende internationale regler. og en 'normalfugl' ligger typisk på 88-89 point. Vinderfugle ligger på 91 point og kan i særlige tilfælde få helt op til 93 point.

Skuets dommere er:
Tom Rasmussen, Næstved
Villy Rasmussen, Fredericia

Udstillingens bedste Farve-kanarie: Nr. 10 = Jørgen thestrup
Udstillingens Bedste Figur-kanarie: Nr: 93 = Lars Skov
Udstillingens Bedste farvestamme: Stamme nr. 1 = Jørgen Thestup
Udstillingens Bedste figurstamme: Stamme nr. 9 = Lars Skov

nr

Nøglenr.

 

Type/Race/Farve

Stamme

Point

1-7

Præmie

1. Præmiegruppe AGAT

1

13010

Agat gul, intensiv

Jørgen Thestrup

 

90

1

Vinder

2

13010

Agat gul, intensiv

Jørgen Thestrup

 

88

3

 

3

13010

Agat gul, intensiv

Jørgen Thestrup

 

89

2

 

2. Præmiegruppe AGAT RØD RIMET

4

13100

Rød Rimet

Erik Nielsen

 

89

1

Vinder

3. Præmiegruppe SATINET GUL

5

17020

Satinet gul, rimet

Jørgen Thestrup

S-1

90

3

 

6

17020

Satinet gul, rimet

Jørgen Thestrup

S-1

91

2

 

7

17020

Satinet gul, rimet

Jørgen Thestrup

S-1

92

1

Vinder

8

17020

Satinet gul, rimet

Jørgen Thestrup

S-1

90

4

+4=367

4. Præmiegruppe SATINET HVID

9

17180

Satinet hvid, ressesiv

Jørgen Thestrup

S-2

90

3

 

10

17180

Satinet hvid, ressesiv

Jørgen Thestrup

S-2

92

1

Vinder

11

17180

Satinet hvid, ressesiv

Jørgen Thestrup

S-2

89

   

12

17180

Satinet hvid, ressesiv

Jørgen Thestrup

S-2

90

2

+3=364

13

17180

Satinet hvid, ressesiv

Erik Nielsen

S-3

90

4

 

14

17180

Satinet hvid, ressesiv

Erik Nielsen

S-3

88

7

 

15

17180

Satinet hvid, ressesiv

Erik Nielsen

S-3

89

6

 

16

17180

Satinet hvid, ressesiv

Erik Nielsen

S-3

87

 

+3=357

5. Præmiegruppe GLOSTER CORONA

17

20210

Gloster Corona rimet gulbroget

Birger H. Olsen

 

88

   

18

20210

Gloster Corona rimet gulbroget

Birger H. Olsen

 

88

   

19

20210

Gloster Corona rimet gulbroget

Preben Thygesen

 

88

   

20

20220

Gloster Corona rimet grøn/broget

Birger H. Olsen

S-4

90

4

 

21

20220

Gloster Corona rimet grøn/broget

Birger H. Olsen

S-4

92

1

Vinder

22

20220

Gloster Corona rimet grøn/broget

Birger H. Olsen

S-4

90

7

 

23

20220

Gloster Corona rimet grøn/broget

Birger H. Olsen

S-4

91

2

+4=367

24

20220

Gloster Corona rimet grøn/broget

Preben Thygesen

 

89

   

25

20220

Gloster Corona rimet grøn/broget

Lone Christiansen

 

90

5

 

26

20220

Gloster Corona rimet grøn/broget

Lone Christiansen

 

90

6

 

27

20230

Gloster Corona rimet grønbroget

Birger H. Olsen

 

91

3

 

28

20230

Gloster Corona rimet grønbroget

Preben Thygesen

 

87

   

29

20230

Gloster Corona rimet grønbroget

Preben Thygesen

 

88

   

30

20230

Gloster Corona rimet grønbroget

Preben Thygesen

 

88

   

31

20230

Gloster Corona rimet grønbroget

Allan Stig Johansen

 

89

   

32

20240

Gloster Corona intensiv i alle farver

Birger H. Olsen

 

87

   

6. Præmiegruppe GLOSTER CONSORT

33

20260

Gloster Consort rimet grøn/broget

Birger H. Olsen

 

89

7

 

34

20260

Gloster Consort rimet grøn/broget

Preben Thygesen

 

87

   

35

20260

Gloster Consort rimet grøn/broget

Preben Thygesen

 

92

2

 

36

20260

Gloster Consort rimet grøn/broget

Allan Stig Johansen

 

88

   

37

20260

Gloster Consort rimet grøn/broget

Lone Christiansen

S-5

88

   

38

20260

Gloster Consort rimet grøn/broget

Lone Christiansen

S-5

88

   

39

20260

Gloster Consort rimet grøn/broget

Lone Christiansen

S-5

91

4

 

40

20260

Gloster Consort rimet grøn/broget

Lone Christiansen

S-5

90

6

+3=360

41

20270

Gloster Consort gulbroget

Birger H. Olsen

 

91

5

 

42

20295

Gloster Consort rimet - gulbrun

Birger H. Olsen

 

89

   

43

20295

Gloster Consort rimet - gulbrun

Birger H. Olsen

 

91

3

 

44

20295

Gloster Consort rimet - gulbrun

Preben Thygesen

 

92

1

Vinder

7. Præmiegruppe BORDER Intensiv

45

20310

Border gul intensiv

Allan Stig Johansen

 

88

   

46

20350

Border broget intensiv

Jens M. Pedersen

 

90

5

 

47

20350

Border broget intensiv

Jens M. Pedersen

 

90

7

 

48

20350

Border broget intensiv

Jens M. Pedersen

 

89

   

49

20350

Border broget intensiv

Allan Stig Johansen

 

91

3

 

50

20350

Border broget intensiv

Allan Stig Johansen

 

92

1

Vinder

51

20350

Border broget intensiv

Allan Stig Johansen

 

90

   

52

20350

Border broget intensiv

Allan Stig Johansen

S-6

91

2

 

53

20350

Border broget intensiv

Allan Stig Johansen

S-6

90

6

 

54

20350

Border broget intensiv

Allan Stig Johansen

S-6

90

4

 

55

20350

Border broget intensiv

Allan Stig Johansen

S-6

90

 

+5=366

8. Præmiegruppe BORDER RIMET

56

20360

Border broget rimet

Jens M. Pedersen

 

88

5

 

57

20360

Border broget rimet

Jens M. Pedersen

 

90

3

 

58

20360

Border broget rimet

Jens M. Pedersen

 

91

2

 

59

20360

Border broget rimet

Jens M. Pedersen

 

88

6

 

60

20360

Border broget rimet

Jens M. Pedersen

 

87

4

 

61

20360

Border broget rimet

Allan Stig Johansen

 

92

1

Vinder

9. Præmiegruppe FIFE INTENSIV

62

20410

Fife lipokrom intensiv

Allan Stig Johansen

 

90

4

 

63

20410

Fife lipokrom intensiv

Lars Skov

S-7

89

7

 

64

20410

Fife lipokrom intensiv

Lars Skov

S-7

91

1

Vinder

65

20410

Fife lipokrom intensiv

Lars Skov

S-7

89

6

 

66

20410

Fife lipokrom intensiv

Lars Skov

S-7

88

 

+3=360

67

20410

Fife lipokrom intensiv

Mette Danielsen

 

90

5

 

68

20410

Fife lipokrom intensiv

Mette Danielsen

 

91

2

 

69

20410

Fife lipokrom intensiv

Mette Danielsen

 

91

3

 

10. Præmiegruppe FIFE Lipokrom

70

20420

Fife lipokrom rimet

Allan Stig Johansen

 

88

   

71

20420

Fife lipokrom rimet

Lars Skov

S-8

89

7

 

72

20420

Fife lipokrom rimet

Lars Skov

S-8

88

   

73

20420

Fife lipokrom rimet

Lars Skov

S-8

91

1

Vinder

74

20420

Fife lipokrom rimet

Lars Skov

S-8

91

5

+3=362

75

20420

Fife lipokrom rimet

Mette Danielsen

 

89

6

 

76

20420

Fife lipokrom rimet

Mette Danielsen

 

89

3

 

77

20420

Fife lipokrom rimet

Mette Danielsen

 

91

2

 

78

20421

Fife lipokrom hvidbundet

Lars Skov

 

91

4

 

79

20421

Fife lipokrom hvidbundet

Lars Skov

 

90

   

11. Præmiegruppe FIFE Melanin/Broget/Hvidbundet

80

20441

Fife melanin hvidbundet

Mette Danielsen

 

90

   

81

20450

Fife broget intensiv

Jens M. Pedersen

 

88

   

82

20450

Fife broget intensiv

Jens M. Pedersen

 

90

   

83

20450

Fife broget intensiv

Jens M. Pedersen

 

88

4

 

84

20450

Fife broget intensiv

Lars Skov

 

91

   

85

20450

Fife broget intensiv

Mette Danielsen

 

91

6

 

86

20460

Fife broget rimet

Jens M. Pedersen

 

90

   

87

20460

Fife broget rimet

Lars Skov

 

92

2

 

88

20460

Fife broget rimet

Lars Skov

 

91

5

 

89

20460

Fife broget rimet

Lars Skov

 

91

   

90

20461

Fife broget hvidbundet

Lars Skov

S-9

91

7

 

91

20461

Fife broget hvidbundet

Lars Skov

S-9

91

   

92

20461

Fife broget hvidbundet

Lars Skov

S-9

91

3

+5=370

93

20461

Fife broget hvidbundet

Lars Skov

S-9

92

1

Vinder

94

20461

Fife broget hvidbundet

Mette Danielsen

S-10

88

   

95

20461

Fife broget hvidbundet

Mette Danielsen

S-10

88

   

96

20461

Fife broget hvidbundet

Mette Danielsen

S-10

88

   

97

20461

Fife broget hvidbundet

Mette Danielsen

S-10

88

 

+6=358

12. Præmiegruppe LIZARD INTENSIV

98

20610

Lizard int Full Cap

Erik Nielsen

 

88

6

 

99

20611

Lizard int broken Cap

Erik Nielsen

S-11

88

3

 

100

20611

Lizard int broken Cap

Erik Nielsen

S-11

89

2

 

101

20611

Lizard int broken Cap

Erik Nielsen

S-11

88

7

 

102

20611

Lizard int broken Cap

Erik Nielsen

S-11

88

5

+5=358

103

20611

Lizard int broken Cap

Erik Nielsen

 

87

   

104

20611

Lizard int broken cap

Jørgen Glerup

 

89

1

Vinder

105

20611

Lizard int broken cap

Jørgen Glerup

 

88

4

 

13. Præmiegruppe LIZARD RIMET

106

20620

Lizard rimet Full Cap

Erik Nielsen

S-12

91

2

 

107

20620

Lizard rimet Full Cap

Erik Nielsen

S-12

90

4

 

108

20620

Lizard rimet Full Cap

Erik Nielsen

S-12

90

3

 

109

20620

Lizard rimet Full Cap

Erik Nielsen

S-12

89

5

+4=364

110

20621

Lizard rimet broken Cap

Erik Nielsen

 

88

6

 

111

20640

Lizard rødbundet rimet fuld cap

Lone Christiansen

 

92

1

Vinder

112

20650

Lizard hvidbundet fuld cap

Lone Christiansen

 

88

7

 

14. Præmiegruppe YORKSHIRE INTENSIV

113

20910

Yorkshire intensiv lipokrom

Birger H. Olsen

 

90

5

 

114

20920

Yorkshire rimet lipokrom

Birger H. Olsen

 

89

6

 

115

20921

Yorkshire hvidbundet

Steen Dickov Hansen

 

91

3

 

116

20940

Yorkshire melanin rimet

Steen Dickov Hansen

 

90

4

 

117

20950

Yorkshire broget intensiv

Steen Dickov Hansen

 

92

1

Vinder

118

20950

Yorkshire broget intensiv

Steen Dickov Hansen

 

92

2

 

15. Præmiegruppe YORKSHIRE RIMET

119

20960

Yorkshire broget rimet

Steen Dickov Hansen

 

92

1

Vinder

120

20960

Yorkshire broget rimet

Steen Dickov Hansen

 

91

3

 

121

20960

Yorkshire broget rimet

Steen Dickov Hansen

 

92

2

 

122

20960

Yorkshire rimet broget

Jørgen Glerup

 

88

   

123

20960

Yorkshire rimet broget

Jørgen Glerup

 

89

6

 

124

20960

Yorkshire rimet broget

Jørgen Glerup

 

89

7

 

125

20960

Yorkshire rimet broget

Jørgen Glerup

 

91

4

 

126

20961

Yorkshire broget hvidbundet

Steen Dickov Hansen

 

90

5

 

16. Præmiegruppe NORWICH INTENSIV

127

21110

Norwich Lipokrom Intensiv

Steen Dickov Hansen

 

91

3

 

128

21110

Norwich gul, intensiv

Jørgen Thestrup

 

87

6

 

129

21120

Norwich gul

Jørgen Thestrup

 

87

7

 

130

21121

Norwich hvid

Jørgen Thestrup

 

88

5

 

131

21121

Norwich hvid

Jørgen Thestrup

 

88

4

 

132

21130

Norwich Melanin Intensiv

Steen Dickov Hansen

 

91

2

 

133

21130

Norwich Melanin intensiv

Steen Dickov Hansen

 

92

1

Vinder

17. Præmiegruppe NORWICH RIMET

134

21140

Norwich Melanin rimet 

Steen Dickov Hansen

 

92

1

Vinder

135

21140

Norwich Melanin rimet

Steen Dickov Hansen

 

92

3

 

136

21160

Norwich broget rimet

Steen Dickov Hansen

 

91

4

 

137

21160

Norwich broget rimet

Steen Dickov Hansen

 

92

2

 

138

21160

Norwich broget rimet

Steen Dickov Hansen

 

90

5

 

139

21160

Norwich broget rimet

Jørgen Thestrup

 

88

6

 

18. Præmiegruppe JAPAN HOSO

140

21540

Japan Hoso Melanin Intensiv

Rudolf Hansen

 

91

2

 

141

21540

Japan Hoso Melanin Intensiv

Rudolf Hansen

 

89

3

 

142

21570

Japan Hoso Broget

Rudolf Hansen

 

92

1

Vinder

143

21570

Japan Hoso Broget

Rudolf Hansen

 

88

6

 

144

21570

Japan Hoso Broget

Rudolf Hansen

 

88

5

 

145

21570

Japan Hoso Broget

Rudolf Hansen

 

89

4

 
Danish Dutch English Finnish German Norwegian Swedish

© 2015 - Dansk Kanarie - Stedet hvor kanarieopdrættere samles.


Webmasters Palle Tlf: 2862 0960 - Mail: palle@jfkk.dk - Steen Tlf: 4084 5285 - Mail: sdickov@mail.dk